Member of the Political Bureau

Pham Minh Chinh

Date of birth: December 10, 1958

Native place: Hoa Loc Commune, Hau Loc District, Thanh Hoa Province

Position:
- Member of the Political Bureau in the 12th, 13th tenures
- Secretary of the Party Central Committee in the 12th tenure
- Member of the Party Central Committee in the 11th, 12th, 13th tenures
- Chairman of the Party Central Committee's Organisation Commission in the 12th tenure
- Deputy to the National Assembly in the 14th tenure

Working history

- 1984: Scientific researcher at Department of Science, Economy, Technology Research, Ministry of Home Affairs

- 1989: First Secretary at Vietnamese Embassy in Romania

- 1996: Working at the Ministry of Public Security

- 2000: Defending Law PhD thesis

- 2006: Appointed as General Department Deputy Director at the Ministry of Public Security, senior expert at the Government Office, university lecturer

- April 2007: Promoted to the rank of Major General

- December 2009: in charge of the General Department of Logistics-Engineering, the Ministry of Public Security

- February 2010: Appointed as General Director of the General Department of Logistics-Engineering, the Ministry of Public Security

- March 2010: Bestowed the title of Associate Professor of Law

- July 2010: Promoted to the rank of Lieutenant General

- August 2010: Deputy Minister of Public Security

- January 2011: Member of the 11th Party Central Committee

- August 2011- April 2015: Member of Party Committee, Party Committee's Standing Board and then Secretary of the 13th Party Committee of Quang Ninh Province for the 2010-2015 tenure under the Political Bureau’s assignment

- April 2015- January 2016: Deputy head of the Party Central Committee’s Organisation Commission under the Political Bureau’s assignment

- January 2016: Elected to the 12th Party Central Committee at the 12th National Party Congress, elected to the Political Bureau at the first meeting of the 12th Party Central Committee

- February 2016: Assigned by the Political Bureau to be member of the Secretariat of the Party Central Committee and Chairman of the Committee’s Organisation Commission

- January 30, 2021: Elected as member of the 13th Party Central Committee in the 2021-2026 tenure at the 13th National Party Congress.

- January 31, 2021: Elected as a member of the Political Bureau in the 2021-2026 tenure at the first plenum of the 13th Party Central Committee